Produkcja

Oferowane przez nas pieczywo jest pozbawione zbóż glutenowych, które zastępujemy mąką ryżową, jaglaną i z tapioki oraz skrobią z kukurydzy i ryżu. Posiadamy w sprzedaży także chleb z dodatkiem skrobi pszennej bezglutenowej. Odrzucenie glutenu ze składników naszego pieczywa nie pozbawia go walorów smakowych, a stosowanie różnych proporcji składników mąki z różnych ziaren pozwala nam tworzyć wypieki o różnych smakach.

Kukurydza zwyczajna – roślina jednoroczna, pochodząca z Meksyku, nie występuje w formie dzikiej. Właściwości kukurydzy wykorzystywane są w lecznictwie jako lek moczopędny oraz w pewnym stopniu przeciwzapalny i rozkurczowy w przypadku trudności w oddawaniu moczu. W Meksyku stanowi podstawowy składnik potraw. Kukurydza bogata jest w potas, wapń, fosfor oraz wiele witamin zalecanych w codziennej diecie.

Proso zwyczajne – roślina jednoroczna, dziko rosnąca i uprawiana w strefie międzyzwrotnikowej. Głównym produktem spożywczym otrzymywanym z ziaren jest kasza jaglana i mąka jaglana. Dzięki rolnictwu ekologicznemu rośnie zapotrzebowanie na produkty z tego ziarna bogatego w składniki odżywcze, witaminy, minerały i związki organiczne. Od wieków wykorzystywane było jako źródło pokarmu, posiadającego niewątpliwie walory smakowe.

Ryż – rodzaj zboża obejmujący 25 gatunków. Pochodzi z Azji południowo-wschodniej, gdzie stanowi podstawę wyżywienia. Ziarno jest bogatym źródłem tiaminy (wit. B1), ryboflawiny (wit. B2), niacyny (wit. PP), żelaza i wapnia. Mąka ryżowa wytwarzana z drobno zmielonych ziaren ryżu stanowi dobry substytut maki pszennej dla osób z nietolerancją glutenu.

Maniok jadalny – krzew, należący do rodziny wilczomleczowatych. Występuje w Ameryce Południowej, Azji i Afryce, gdzie stanowi podstawę diety ponad 60 % ludności. Jest źródłem lekko strawnych węglowodanów. Otrzymuje się z niego mąkę (kassawę), a także skrobię (tapiokę). Bulwy bogate są w skrobię, witaminy (A, C, witaminy z grupy B), a także minerały – cynk, fosfor, potas, sód, magnez, mangan, wapń i żelazo. Produkty z manioku są także źródłem tłuszczów, białka, błonnika i cukrów.